Polskie Radio
Section05
alkoholizm

Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?

Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo alkohol alkoholizm zdrowie Krzysztof Brzózka Krzysztof Łoniewski Trójka zdrowie i dieta Katarzyna Obłąkowska Artur Bartoszewicz

Prof. Witold Zatoński: był czas, że na stacjach handlowało się głównie benzyną. Musimy do tego wrócić

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych to jeden z najnowszych pomysłów analizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o to, by Polacy pili mniej - statystycznie każdy obywatel spożywa rocznie 11,5 litra spirytusu. Do pomysłu w audycji "Tylko szczerze" odniósł się m.in. prof. Witold Zatoński. 
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm alkohol Roman Czejarek zakaz sprzedaży alkoholu stacje benzynowe

Pijemy alkohol jak w najgorszych czasach PRL. "Wszyscy jesteśmy pijani i ponosimy tego koszty"

Eksperci alarmują o coraz większym spożywaniu alkoholu w Polsce. Z danych wynika, że osiągnęliśmy poziom spożycia z najgorszych czasów PRL. Dr Artur Baroszewicz i dr Katarzyna Obłąkowska - autorzy raportów na ten temat, zdradzili w audycji "Zapraszamy do Trójki" jak duża jest skala problemu oraz co za nią odpowiada.
Zobacz więcej na temat:  Trójka alkohol alkoholizm gospodarka polska majówka pieniądze Krzysztof Łoniewski

Marta Markiewicz: kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy

Marta Markiewicz od ponad 7 lat jest trzeźwa. Kiedyś alkohol i narkotyki towarzyszyły jej na każdej imprezie. Dziś wciąż lubi imprezować - robi to na trzeźwo - do wspólnej zabawy zaprasza na SobeRave, które organizuje. Jako asystentka zdrowienia pomaga też uzależnionym wejść na drogę bez używek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek alkoholizm alkohol abstynencja STYL ŻYCIA uzależnienia nałóg narkotyki Marta Markiewicz

PR24 Jan Śpiewak: mamy epidemię alkoholizmu

- Zgony z powodu alkoholowej marskości wątroby, choroby wywoływanej właściwie jedynie przez spożycie alkoholu, wzrosły w ciągu ostatnich dwudziestu lat ośmiokrotnie. De facto obserwujemy epidemię alkoholizmu w Polsce. Trudno tego nie powiązać z nieustającymi promocjami na wódkę i inne alkohole, niskimi cenami w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Śpiewak, aktywista miejski. Gościem audycji był również Krzysztof Brzózka, były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Krzysztof Brzózka Jan Śpiewak alkoholizm alkohol

"Za rzadko rozmawiamy o uczuciach i potrzebach". Halina Gut o relacjach dziecko - rodzic

Zachowanie bliskiego kontaktu i utrzymanie dobrej relacji i silnego związku z własnym dzieckiem może być wyzwaniem w obecnych czasach, gdy wiele czynników może przeszkadzać w poświęcaniu odpowiedniej uwagi i czasu. O wyzwaniach współczesnej rodziny dyskutowali Halina Gut, trener radykalnego wybaczania, autorka warsztatów umiejętności wychowawczych oraz Daniel Dziewit, publicysta, autor książki "Homo Enter".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

"Dwa spojrzenia". Tradycje AA jako życiowy drogowskaz

Dwa Program 12 kroków i 12 tradycji to jedne z filarów wspólnot problemowych, jak Anonimowych Alkoholików, Al-Anon czy Wspólnot hazardzistów. Narzędzia, którymi posługują się wspólnoty, mogą także pomóc w budowaniu szczęśliwej, bezpiecznej i pełnej rodziny oraz innych obszarach życia. W audycji gościli Irena Hojfeldt, aktywistka społeczna oraz Paweł, osoba uzależniona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia